Misja Gynvaela #015 PL

Jako, iż jestem autorem misji ze streamu #54 wypadałoby napisać, jak misję rozwiązać modelowo i jak powstała.

Misja dostępna jest pod adresem http://goo.gl/rs1A2f

1. Przygotowanie zadania

Do przygotowania zadania wykorzystano realne nagranie transmisji stacji pogodowej DDK9 wraz z całym szumem zebranym z pasma. Nagranie miało być jak najbardziej realne. Przy okazji okazało się, że mam za wysokie poziomy sygnału wejściowego na kartę dźwiękową, pierwsze nagrania nie brzmiały tak ładnie.

Oryginalny plik z nagraniem wyglądał tak.

Napis został wygenerowany za pomocą funkcji Video ID w programie Fldigi.

A dwa pliki audio połączyłem po prostu w Audacity. I misja gotowa. Dodatkowo w metadanych pliku wav zostawiłem wskazówkę w postaci częstotliwości 10.100MHz na której pracuje stacja DDK9. Nie każdy jest zaznajomiony z tego typu transmisjami (co udowadniają wcześniejsze rozwiązania misji w której mieliśmy do czynienia z SSTV :)) więc jak widziałem, wskazówka okazała się przydatna.

2. “Modelowe” rozwiązanie.

W treści zadania jest link do pliku wav. Należało go pobrać i pierwszą rzeczą, którą zazwyczaj się robi w takich przypadkach jest otwarcie pliku w Audacity.

Faktycznie, zgodnie z opisem misji widać na środku transmisji jakieś skoki sygnału odróżniające się od reszty. Odtwarzając plik słychać brzmienie transmisji RTTY. Podglądając to samo jednakże w widoku spektrogramu niewiele widać i nie ma możliwości odczytania flagi.

A przynajmniej tak mi się wydawało.  Niemniej, jako że RTTY to spróbujemy to zdekodować. Do tego celu oczywiście użyję Fldigi 🙂

No i mamy flagę, niejako przypadkiem. Celem lepszej czytelności można użyć programu Spectrum Lab (oczywiście do pobrania ze strony żywcem wyjętej z lat ’90 :))

I jest, “flag zaby spia na falochronie” 🙂

3. “Wrażenia” z rozwiązań

Writeupów z rozwiązań było kilka i tak naprawdę ile ludzi tyle rozwiązań 🙂

W rozwiązaniu przedstawionym przez Pawła Łukasika (https://ctfs.ghost.io/gynvael-mission-015/) przydała się wskazówka odnośnie częstotliwości (10.100MHz). Wpisana w google w pierwszym wyniku wyszukuje nam link do nagrania na youtube w którym konkretnie widać co to jest i jak to zdekodować :). Jeżeli ktoś poszedłby tym tropem to flagę znajdzie niejako przypadkiem bo znalazłaby się na waterfallu po użyciu “programu ze strony z lat ’90” :).

Problemy z dekodowaniem o których mowa nie wynikają z błędnego odczytu pliku tylko z faktu iż (jak już wspomniałem wcześniej) było to realne nagranie z radia. Odbiór nie był perfekcyjny stąd też błędy. Aczkolwiek można się spokojnie zorientować, że to prognoza pogody :).  Ostatecznie rozwiązanie znalezione “przypadkiem” za pomocą Fldigi.

Rozwiązania _foxa (http://nightfox.cc/2017/12/12/gynmission15pl/), Łukasza Gerasa (https://lucasgeras.com/2017/12/15/misja-015-gynvaela-coldwinda-dziwny-sygnal/) i marbel82 (http://japrogramista.net/2017/12/20/misja-gynvaela-015/) były dość krótkie i szybkie. Przy okazji pokazały mi, że jednak do rozwiązania zadania wystarczyło samo Audacity i lekkie zmodyfikowanie ustawień wyświetlania spektrogramu.

 

 

 

3 Replies to “Misja Gynvaela #015 PL”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *